28 вер. 2016 р.

Архівація даних

Для пересилання файлів комп'ютерними мережами та зберігання їх на носіях даних користувачі можуть створювати архіви. Для того, щоб інформація займала менше місця на носії даних, її стискають за допомогою спеціальних алгоритмів стиснення даних. Стиснення даних – це процес перекодування даних з метою зменшення розмірів файлів. Виділяють алгоритми стиснення з частковою втратою даних та без втрати даних. Архівування даних – це процес створення копій даних з використанням спеціальних програм, що можуть використовувати стиснення даних. Такі програми називають архіваторами, а отримані у результаті архівації файли – архівами. Програми-архіватори дають можливість виконувати різні операції над архівами: створювати нові архіви, тестувати архіви, встановлювати захист у вигляді паролю, отримувати інформацію про файли, що знаходяться у архіві, видобувати файли з архіву, додавати нові файли до архіву, що вже існує, виправляти помилки, створювати архіви самовидобування (SFX-архіви) тощо. Залежно від алгоритмів стиснення, які використовуються під час архівування даних, розрізняють такі формати архівних файлів: ZIP, RAR, TER, ARG, LZH, ACE, 7z тощо. Програми-архіватори можуть працювати одночасно з кількома різними форматами архівних файлів. Для визначення ефективності стиснення даних можна обчислити коефіцієнт стиснення:
Де So – обсяг інформації до стиснення, Sc – після стиснення.
Як обрати програму архіватор, який ступінь стиснення забезпечують різні програми-архіватори дізнайтеся тут: Архівація
У даному відеоуроці Ви дізнаєтесь про те, як працювати з програмою-архіватором WinRAR. Бажаю приємного перегляду :)

2 вер. 2016 р.

Оголошення

Комп'ютерна Академія ШАГ запрошує учнів загальноосвітніх навчальних закладів на навчання:
  • Розробка веб-сайтів;
  • Створення комп'ютерних ігор;
  • 3-D анімація;
  • Фото- та відеозйомка і багато іншого.
За довідками звертатися за адресою: м. Житомир, вул. Скорульського, 3.
Детальна інформація на сайті: http://itstep.org/ua/     

Кодування та декодування повідомлень

Сьогодні ми говоритимемо про інформаційні процеси, адже саме питання про них і стали причиною виникнення науки інформатика. У 5-му класі ви вже ознайомилися з наступними поняттями: "повідомлення", "інформація", "дані", "носії даних", "інформаційний процес". Всі ці терміни пов'язані із нашою сьогоднішньою темою: "Опрацювання даних як інформаційний процес. Кодування та декодування повідомлень".
Опрацювання даних  це процес отримання нових даних з наявних. Отримувати такі нові дані можна шляхом кодування. Кодування повідомлення – це процес заміни однієї послідовності сигналів, якою подано повідомлення, на іншу послідовність сигналів. Таким чином під час війні виникали різноманітні "шифровки", за допомогою яких розвідникам або полководцям передавали інформацію та розпорядження. Та й Ви самі, гадаю, не раз використовували різноманітні шифри, щоб передавати інформацію своєму другові у такій формі, захистивши її від сторонніх очей. Люди кодували повідомлення з давніх давен. Наприклад, з історії добре відомий шифр Цезаря, Азбука Морзе, шрифт Брайля, семафорна азбука (її використовують моряки). Сучасні людина часто зустрічається із закодованими повідомленнями у повсякденному житті. Наприклад:
 тощо.
Для того, щоб зрозуміти початкове повідомлення маючи закодоване, ми повинні знати правила (алгоритми) кодування. Вони можуть бути дуже різними. Якщо алгоритм кодування нам відомий, то ми можемо декодувати повідомлення. Декодування повідомлення – це процес отримання початкового повідомлення із закодованого. На уроках інформатики ми будемо зосереджувати увагу саме на тих алгоритмах кодування, які застосовують при роботі з даними у ЕОМ.